Через відсутність природного приросту населення в перспективі Київщина може перетворитися на край мігрантів. Поцінне пристоличне житло, відносно розвинена інфраструктура, коли швидко можна дістатися на роботу до столиці, приваблюють “інородців” вже зараз. Українці стрімко втрачають свої позиції, адже народжувати в нинішній соціяльній та економічній розрусі ніхто не хоче.
За підсумками 2012 року населення України зменшилося на понад 80 тисяч людей до 45 млн. 553 тис. людей. Відповідно до статистичних даних, усього торік в Україні народилося 520,7 тис осіб, а померло 663,1 тис осіб. Минулого року зафіксовано міграційний приріст у розмірі 61,8 тис осіб: до України в’їхало 76,4 тис людей, залишили країну – 14,5 тис.
Переважна більшість українців (81%) не планують найближчим часом народження дитини. Про це свідчать результати дослідження громадської думки населення України щодо вивчення думки про демографічну ситуацію у країні, проведеного минулоріч навесні компанією Research & Branding Group. Серед основних причин скорочення чисельности населення за останні 10 років близько двох третин респондентів (68%) назвали низький рівень життя більшости населення. Кожен четвертий респондент (24%) серед таких вказав збільшення рівня смертности та наслідок державної соціяльної політики (24%), а кожен п’ятий (20%) – зниження значущости цінностей сім’ї серед молоді.
Можливо саме ці чинники спричиняють те, що сьогодні 19% українців взагалі не мають дітей та простежується тенденція, коли батьки все частіше зважуються на дитину тільки після 30-и років?..
Минулого року Київська область увійшла до числа 11 регіонів України, де збільшилося населення. Це збільшення відбулося не за рахунок природного приросту, якого з часів проголошення незалежности так і не спостерігалося. Проте з 1995 року до 2013 кількість населення области скоротилася на 189,6 тис чоловік до 1,722 млн. осіб. Найбільше скорочення зазнало село – на 169,2 тис чоловік, де частка українців вища, ніж у містах (згідно з даними перепису 2001 року, частка українців серед сільського населення становила 96,4%, серед міського – 89,6%).
Загалом за останні 10 років область приросла на 29,2 тис мігрантів (від’ємний приріст спостерігався лише 2007 року). До того ж, на 22 тисячі тільки за 2010-2012 роки, на які припадає правління Президента Януковича.
Тільки за перші 4 місяці року – із січня до травня 2013 року – ми спостерігаємо в області міграційний приріст – 4040 осіб. За цей період приріст зовнішньої міграції становить 619 осіб; а природне скорочення населення – 3805 чоловік.
Але хто ці люди, які до нас приїздять, мігрують із-за кордону і стають заміною українцям? Чи потрібні нам нові громадяни, які инколи взагалі не обізнані з нашою країною, не знають ні культури, ні історії, ні мови? Чи здатні такі люди асимілюватися з українцями чи навпаки перетворять Україну на колонію Близького Сходу чи Китаю?.. На рівні держави цим аналізом, здається, ніхто не переймається.
Нагадаємо, що відповідно до перепису населення, 2001 року на Київщині проживало: українців – 92,52%, росіян – 6%, білорусів – 0,48%, поляків – 0,16%, вірмен – 0,13%, молдаван – 0,08%, євреїв – 0,07%, инших – 0,56%. У період з 1959 до 1989 року частка українців в Україні зросла на 7,9%. З 1989 до 2001 року – зменшилася на 2,6%. І ця тенденція зберігається.
Отже, необхідно запровадити суворіші антиміграційні заходи та вдосконалити систему утримання й депортації чужоземців-нелегалів. Зокрема (відповідно до Програми захисту українців Всеукраїнського обєднання “Свобода”), громадянство надавати тим, хто народився в Україні або є етнічними українцями, які повернулися з-за кордону для постійного проживання й роботи в Україні. Ті, хто народився в Україні від чужоземців або осіб без громадянства, повинні набувати українського громадянства після досягнення повноліття лише за умови вільного володіння українською мовою, знання української історії та змісту Конституції України. Право набувати громадянство України має також дозволятися у виняткових випадках особам, які легально проживали в Україні не менше, ніж 15 років, а також вільно володіють українською мовою, знають українську історію та зміст Конституції України, склали присягу на вірність Україні та відмовилися від всіх громадянств, до яких належали. Водночас ці люди не зможуть отримати громадянство України, якщо їх притягали до кримінальної відповідальности.
Олександр Жовтень